Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania

nowe osiedle

Mieszkania wciąż biją rekordy cenowe. W takich czasach tym bardziej ważne jest, aby kupić jak najtaniej. W tym artykule podajemy kilka sprawdzonych i bezpiecznych sposobów na to, jak oszczędzić podczas zakupu mieszkania.

Poszukaj okazji

Jeżeli chcesz kupić mieszkanie, jednak nie jest to bardzo pilne i możesz chwilę się wstrzymać z wyborem – zrób tak. Czekaj cierpliwie obserwując rynek, przeglądając oferty i pozostając w kontakcie z wybranymi pośrednikami. Dzięki temu będziesz miał szansę na upolowanie korzystnej oferty.

Pamiętaj jednak, że najlepsze okazje są niemal niemożliwe do “upolowania”. Na rynku działa tylu doświadczonych inwestorów, iż jest niemal pewne, że cię ubiegną. Chociażby z tego względu, że w wielu przypadkach to pośrednik pierwszy się dowiaduje o trafieniu okazyjnej nieruchomości na rynek – zazwyczaj przekaże tę informację inwestorowi, z którym współpracuje lub sam działa jak inwestor.

Negocjuj cenę

Wiele statystyk odnośnie cen mieszkań jest sporządzanych na podstawie cen ofertowych. Tymczasem w niewielu przypadkach stawka, która widnieje w ogłoszeniu, jest dokładnie tą samą kwotą, którą zapłaci kupujący. W większości sytuacji cena transakcyjna jest niższa od ofertowej. To dla ciebie dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że zazwyczaj jest pole do negocjacji. Jest ono tym większe, im mniejszy popyt na rynku oraz im bardziej właścicielowi lokalu zależy na jego szybkim zbyciu.

Podstawą skutecznych negocjacji jest przygotowanie się do nich. Rozeznaj się w sytuacji na rynku oraz poznaj interesującą cię nieruchomość, tak abyś mógł wypunktować jej słabe punkty i na tej podstawie targować się.

Obniżenie ceny to nie jedyne, co możesz uzyskać u sprzedającego. Szczególnie w sytuacji, gdy nie jest on skłonny do targowania, możesz spróbować ugrać inne korzyści. Namów go np. na remont lub chociaż odmalowanie mieszkania. To dla ciebie konkretna oszczędność.

Negocjuj koszty

Wiele opłat towarzyszących zakupowi mieszkania nie jest stałych. Zacznijmy od taksy notarialnej – można ją negocjować i powinieneś to zrobić. Notariusz może rządać wynagrodzenia mieszczącego się w ustalonych widełkach.

Druga sprawa to koszty kredytu. Istotne jest to, aby sprawdzić, jakie oferty są dostępne na rynku i wybrać najkorzystniejsze. Mogą się one różnić w dużym stopniu. A przy skali i czasie zadłużenia często przekłada się to na kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności. Do tego kolosalne znaczenie ma wysokość wkładu własnego, więc jeśli możesz wstrzymać się z zakupem i dozbierać więcej wkładu lub np. pożyczyć od kogoś z rodziny – rozważ taką możliwość. Banki mają lepsze oferty dla klientów z większym wkładem własnym.

Ważne jest też, abyś był świadomy, że cenniki banków wcale nie są ustalone raz na zawsze. Z bankami też można się targować. Możesz negocjować wysokość marży banku oraz prowizję.

Zrezygnuj z pośrednika (lub nie)

Tutaj sprawa nie jest już taka prosta. Z jednej strony agent pobiera wynagrodzenie, przez co rośnie koszt transakcji. Z drugiej – może zrobić dla ciebie sporo, w tym załatwić korzystniejszą ofertę.

Możesz więc szukać ofert bezpośrednich, licząc na to, iż dzięki temu trafisz coś w niższej cenie, bez wliczonych kosztów pracy pośrednika. Możesz jednak też postawić na agenta i sprawdzić, co ci zaproponuje. Ma on dostęp do dużej bazy ofert i może też wesprzeć cię w procesie negocjacji, jak też finalizowania zakupu. Część z tego wsparcia przełoży się na obniżenie kosztów i uniknięcie zbędnych problemów wynikających z twojej niewiedzy (w końcu nie musisz być ekspertem od rynku mieszkaniowego oraz branżowego prawa). Dlatego rezygnacja z usług agenta nie zawsze będzie oszczędnością.


Dodaj komentarz